Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Mauritius Sports Council

Winners of National Sport Award


The Mauritius Sports Council has the responsibility to organise every year the National Sports Awards to bestow recognition to those athletes, coaches and teams who have achieved sports excellence.

The first National Sports Award was organised by the MSC on 17 December 1986. For the first time in the history of sports in Mauritius, a committee, set up by the Mauritius Sports Council, elected the best athletes under 18 as well as the best sportsman and sportswoman of the year 1986 and also elected the sports leader that has contributed the most in the promotion of sports during the year. Mr. Michael Glover, former Minister of Youth and Sports, praised this excellent initiative of the Sports Council by referring to the Physical Education and Sports Act, which stated clearly the objectives which were to recognise the good performance of individuals and collaboration of all who have contributed in the promotion of sports in the country and to reward all the athletes who have excelled in the field of sports. In 1987 the MSC introduced the Sport Journalist Award and the Sport photographer Award.
 
​ ​ ​SPORTSMAN OF THE YEAR
​ ​ SPORTSWOMAN OF THE YEAR
YEAR NAME DISCIPLINE YEAR NAME DISCIPLINE
1986​ Judex Lefou​ Athletics​ 1986​ Sheila Seebaluck​ Athletics​
1987​ Navin S. Ramsarran​ Wrestling​ 1987​ Sandra Govinden​ Athletics​
1988​ F. Christian Bodha​ Athletics​ 1988​ Josiane Nairac Boullé​ Athletics​
1989​ G. Dussain​ Badminton​ 1989​ Maryse Justin Pyndiah​ Athletics​
1990​ Bernard Desmarais​ Swimming​ 1990 Corinne Leclair​ Swimming​
1991​ Judex Lefou​ Athletics​ 1991​ Corinne Leclair Swimming​
1992​ Edouard Clarisse​ Badminton 1992​ Marie Michelle St Louis​ Judo​
1993​ Richard Sunee​ Boxing​ 1993​ Martine de Souza​ Badminton​
1994​ Steeve Naraina​ Boxing​ 1994​ Priscilla Cherry​ Judo​
1995​ Richard Sunee​ Boxing​ 1995​ Priscilla Cherry​ Judo​
1996​ Patrick Haberland​ Cycling​ 1996​ Caroline Fournier​ Athletics​
1997​ Giovanni N. Frontin​ Boxing​ 1997​ Bernadette Perrine​ Athletics​
1998​ Richard Sunee​ Boxing​ 1998​ Caroline Fournier​ Athletics​
1999​ Reaz Durgahed​ Boxing​ 1999​ Caroline Fournier​ Athletics​
2000​
Stephan Buckland​ Athletics​
2000​
Amrita Sawaram​ Badminton​
2001​ Stephan Buckland​ Athletics​ 2001​ Danielle Florens​ Triathlon​
2002​ Eric Milazar​ Athletics​ 2002​ Dolly Moothoo​ Judo​
2003​ Stephan Buckland​​ Athletics​ 2003​ Martine Hennequin​ Badminton​
2004​ Jonathan Chimier​ Athletics 2004​ Karen Foo Kune​ Badminton​
2005​ Géraldo Thomasso​ Boxe Française​ 2005​ Marine Giraud​ Tennis​
2006​ Stephan Buckland​ Athletics​ 2006​​ Aurélie Halbwachs​ Cycling​
2007​ Bruno Julie​ Boxing ​ 2007​ Marine Giraud ​ Tennis​
2008​ Bruno Julie​ Boxing ​ 2008​ Aurélie Halbwachs​ Cycling​
2009​ Eric Milazar​ Athletics​ 2009​ Karen Foo Kune​ Badminton​
2010​ Veejaye J. Agathe​ Kickboxing ​ 2010​ Aurélie Halbwachs​ Cycling​
2011​ COLIN Louis Richarno ​ Boxing​ 2011​ Aurélie Halbwachs​​ Cycling​
2012​ Fabrice Michel BAULUCK​ Kick Boxing​ 2012​ Christiane LEGENTIL​ Judo​
2013​ Fabrice Michel BAULUCK​ Kick Boxing​ 2013​ Shalinee VALAYDON​ Weightlifting
2014​ ST PIERRE Joseph Kennedy Boxing 2014​ LEGENTIL Marie Christianne Judo
​2015 DRACK Jonathan ​Athletics ​2015 FOO KUNE Kate ​Badminton
2016 Lambert LECLEZIO Equestrian 2016 Badminton
2017 BAULUCK Fabrice Michel Kickboxing 2017 ​LEGENTIL Marie Christianne Judo​

 

 

 

JUNIOR SPORTSMAN OF THE YEAR
​ ​ JUNIOR SPORTSWOMAN OF THE YEAR
YEAR NAME DISCIPLINE YEAR NAME DISCIPLINE
2002​ Hansley Gaya Weightlifting 2002​ Marine Giraud Lawn Tennis
2003​ Thierry Guillaume Athletics​ 2003​ Priscilla Hire Piew Niam Judo
2004​ Fabrice Bauluck Kickboxing 2004​ Sarah Jane Gujadhur Athletics
2005​ Rony Vencatachellum Swimming 2005​ Jennifer Henrisson Triathlon
2006​ Fabrice Bauluck Kickboxing 2006​​ Jennifer Henrisson Triathlon
2007​ Gilbert Ludovic Bactora Boxing ​ 2007​ Marie Michelle Godin Judo
2008​ Gilbert Ludovic Bactora Boxing ​ 2008​ Jessica Rosun Athletics
2009​ John Colin Boxing 2009​ Karen Foo Kune​ Badminton​
2010​ Darren Paul Athletics 2010​ Sohinee Ghosh Tennis
2011​ PERRINE Facson Kick Boxing 2011​ Widaad Gukhool Table Tennis
2012​ Sebastien TYACK Cycling 2012​ Sarah SYLVA Judo
2013​ Yvan Jean Hilary PIERROT Weightlifting 2013​ Emmanuelle DE BEER Tennis
2014​ GUKHOOL Wasiim Table Tennis 2014​ POO CHEONG Elodie Swimming
​2015 LECLEZIO Lambert ​Equestrian ​2015 BOY Amelie ​Tennis
2016 Weightlifters & Powerlifters 2016 Tennis
2017 PANDOO Dinesh Jevin Weightlifters & Powerlifters 2017 ​LENT Ketty Weightlifters & Powerlifters
 
 
 
 
 
 
​ ​MOST PROMISING SPORTSMAN
OF THE YEAR
MOST PROMISING SPORTSWOMAN
OF THE YEAR
YEAR NAME DISCIPLINE YEAR NAME DISCIPLINE
1986​ Frédéric Moirt Weightlifting 1986​ Sandra Govinden Athletics​
1987​ Eric Koo Wan Siong Athletics 1987​ Nadine Benoit Athletics​
1988​ Ashvin Gajadhursing Swimming 1988​ Martinne de Souza Badminton
1989​ Benoit Fleurot Swimming 1989​ Annabelle Marie Jeanne Swimming
1990​ Desiré Pierre Louis Athletics 1990 Neeta Seesarun Badminton
1991​ Sameer Moos Athletics​ 1991​ Caroline Fournier Athletics
1992​ Sameer Moos Athletics 1992​ Natacha Coombes Laure Swimming
1993​ Rajessen Desscann Table Tennis 1993​ Delphine Carmagnole Athletics
1994​ Christophe Lim Wen Ying Swimming 1994​ Delphine Carmagnole Athletics
1995​ Olivier Couacaud Tennis 1995​ Amrita Sawaram Badminton
1996​ Gaël Duchenne Swimming 1996​ Gaëlle Bancilhon Athletics​
1997​ Fernando Augustin Athletics 1997​ Gaëlle Bancilhon Athletics​
1998​ Nicholas Li Yung Fong Athletics 1998​ Marine Giraud Tennis
1999​ Herbert Couacaud Swimming 1999​ Marine Giraud Tennis
2000​
Gaël Souci Swimming
2000​
Nathalie Lee Baw Swimming
2001​ Shyam Seebaluck Kickboxing 2001​ Marine Giraud Tennis
2002​ Kris Etowar Football 2002​ Fabienne St Louis Triathlon
2003​ Frédéric Achille Cycling 2003​ Sarah Jane Gujadhur Athletics
2004​ Dylen Nair Swimming 2004​ Ambre de Falbaire Athletics
2005​ Dylen Nair Swimming 2005​ Laura Mohun Athletics
2006​ Jonathan Caetane Athletics 2006​​ Estelle Li Chuen Cheong Swimming
2007​ Mathieu Mamet Triathlon 2007​ Kate Foo Kune Badminton
2008​ Sylvestre Senezan Triathlon 2008​ Kate Foo Kune Badminton
2009​ Warren Li Kam Wa Table Tennis 2009​ Widaad Gukhool Table Tennis
2010​ Warren Li Kam Wa Table Tennis 2010​
Elodie Poo Cheong
Swimming
2011​ Dylan Foo Kune Tennis 2011​ Elodie Poo Cheong Swimming
2012​ Lambert LECLEZIO Equestrian 2012​ Rheea DOOKHEE Badminton
2013​ Timothée HUGNIN Triathlon 2013​ Amelie BOY Tennis
2014​ BONGOUT Jean Bernard Alexandre Badminton 2014​ MARTIN Sephora Badminton​
​2015 BONGOUT Alexandre Badminton ​2015 IP HEN CHEUNG Tessa ​Swimming
2016 Tennis 2016 Weightlifters & Powerlifters
2017 AH YONG Victor ​Swimming ​2017 D'AUTRICHE Laeticia ​Triathlon
 
 
 
 
 
 
COACH - "Sports Individuels"
COACH -"Sports Collectifs"
NAME AND SPORTS DISCIPLINE NAME AND SPORTS DISCIPLINE
2006 Jean Claude Nagloo (Boxing) Sarjoo Gowreesunkur (Football)
2007​ Jean Claude Nagloo (Boxing) Jean Claude Douce (Volleyball)
2008​
Jean Claude Nagloo (Boxing) Rajen Dorasami (Football)
2009​ Judex Bazile (Boxing) Lindsay Wilson (Volleyball)
2010​ Judex Bazile (Boxing) Alain Dominique Jules (Football)
2011​ Judex Bazile (Boxing) Marjorie Nadal (Beach Volley)
2012​ Jacques Judex JEANNOT (Kick Boxing) Dharmendra GUNDOWRY (Volleyball)
2013​ Jacques Judex JEANNOT (Kick Boxing) Lindsay Wilson (Volleyball)
2014​ BAZILE Judex (Boxing)​
BHUGEERATHEE Michel Jean Marie
(Basketball)​
​2015 ​BAZILE Judex (Boxing) MINIOPOO Melchior (Volleyball)
2016 ​Idris SUFRAZ (Swimming) ​Reza Khan ITOOLA(Volleyball)
​2017 JEANNOT Jacques Judex CLARK Jose Kersley Sean
 
 
 
 
 
TEAM- "Sports Individuels"
TEAM -"Sports Collectifs"
NAME AND SPORTS DISCIPLINE NAME AND SPORTS DISCIPLINE
2006 National Team Mix (Equestrian) Real de Port Louis (Men) (Basketball)
2007​ Relay 4 X 100 M (Men) (Athletics) Vallijee Citizen's Women's Team (Volleyball)
2008​
Double Team Cadet U15 (Table Tennis) U17 National Football Team (Football)
2009​ Mauritian 4 x 100 Team (Athletics) National Team Men Senior (Volleyball)
2010​ U17 Football Team CJSOI (Football)
2011​ National Team (Cycling) Beach Volleyball Pair ( Beach Volley)
2012​ National Men's Team Badminton (Badminton) Beach Volleyball Pair ( Beach Volley)
2013​ 4 x 100 M Relay (Athletics) Quatre Bornes Volleyball Club (Volleyball)
2014​ All Africa Senior Badminton Championship Team 2014 (Badminton) ​
Senior National Team (Rugby)
​2015 Mauritius Senior Badminton Team (Badminton) National Team Men (Volleyball)
2016

Mauritian Women Senior Team (Badminton)

1. Kate Foo Kune

2. Nicola Chan Lam

3. Yeldy Louison

4. Shania Leung

5. Shama Aboobakar

6. Sendila Mourat

Beach Volleyball Women National Team(Volleyball)

1. Vanessa Chellumben

2. Maita Cousin

3. Heidi Durhone

4. Angelique Ramdoss

2017 Women's Weightlifting Team - Mauritius Amateur Weightlifters' & Powerlifters' Association National U17 Team - Mauritius Football Association

 

  

 

COACH OF THE YEAR
YEAR NAME DISCIPLINE
1993​ Joseph Claude Mounawah Judo
1994​ Judex Bazile Boxing
1995​ Roland Ng Ching Hing Table Tennis
1996​ Jean Claude Nagloo Boxing
1997​ Jean Claude Nagloo Boxing
1998​ Jean Claude Nagloo Boxing
1999​ Faizal Bundhun Volleyball
2000​
Joseph Claude Mounawah Judo
2001​ George Li Yin Pin Karaté
2002​ Joseph Claude Mounawah Judo
2003​ Ackbar Patel Football
2004​ Judex Jeannot Kickboxing
2005​ Josian Béguinnot Boxe Française
 
 
 
 
 
TEAM OF THE YEAR
YEAR NAME SPORTS DISCIPLINE
1989​ Ladies National Team​ Volley ball​
1990​ Men National Team​ Volley ball​
1991​ 4 x 100 m (Men Relay Team)​ Swimming​
1992​ Sunrise Football Club​ Football​
1993​ 4 x 100 m (Relay Team) Athletics
1994​ National Team under 20 Football
1995​ Men National Team Table Tennis
1996​ Ladies National Junior Team Volley Ball
1997​ Men National Junior Team Badminton
1998​ 4 x 400 m (Relay Team) Athletics
1999​ Fire Brigade (Men Team) Volleyball
2000​
National Team Badminton
2001​ 4 x 100 m (Relay Team) Athletics
2002​ 4 x 400 m (Men) Athletics
2003​ National Team Football
2004​ National Team Equestrian
2005​ National Team Rugby
 
 
 
 
 SPORTS LEADERSHIP
YEAR NAME SPORTS DISCIPLINE
1986​ Joseph Claude Mounawah Judo
1987​ Vivian Gungaram Athletics
1988​ J. Reynolds Permal Handisport
1989​ Carlo de Souza Badminton
1990​ (Late) Monique Rayeroux Athletics
1991​ I. Boullé Swimming
1992​ Vincent Rogers Football
1993​ Fatima Rummun Weightlifting
1994​ Myrna Lapierre Sports field
1995​ Ram Ruhee Football
1996​ Lindsay Paul Judo
1997​
Fahrid Azamkhan Football
1998​ Mauritius Amateur Athletics Association Athletics
1999​ Edley Chimon Football
 
 
Sports Journalist of the Year
Sports Photographer of the Year Award
YEAR NAME YEAR NAME
1987​ Jean Joseph Permal (L’Express) 1987​ Lélio Quessy (L’Express)
1988​ Bernard Marechal (Le Mauricien) 1988​ Lélio Quessy (L’Express)
1989​ Robert D’Argent (L’Express) 1989​ Lélio Quessy (L’Express)
1990​ Robert D’Argent (L’Express) 1990 Naden Chetty (L’Express)
1991​ Stellio Pong (L’Express) 1991​ Jacques Auckhaya (Le Mauricien)
1992​ Rachid Meerun  (Le Mauricien) 1992​ Naden Chetty ( l’Express)
1993​ Shan Ip (Weekend) 1993​ Lélio Quessy (L’Express)
1996​ Monaf Hossenbaccus (Quotidien)
 
 
 
Century Award for the Promotion of Sports Journalism
Sports Personality of the Century
YEAR NAME YEAR NAME
1999 Yves Franchette 1999 Myrna Lapierre
1999 (Late)Jean Roland Delaître 1999 Michaël Glover
1999 (Late) Monique Rayeroux