The Milo Young Athlete Award is reserved for athletes aged 15 years and below who have achieved best sports performances during a particular month.
 
 
MONTH 2017 2018 2019
January Sarah INTROCASO (Tennis) Christopher FOK KOW- Tennis Kenrick LAM WAI YAM (Tennis)
February​ Anastasia Mars (Athletics) Mohammad Mussab JAUNBOCUS- Brazilian Jiu Jitsu Elena PLANTIER (Equestrian)
March​ Khelwin JHUBOO- Halterophilie Laetitia JAUFFRET (Equestrian)
April​ GOPALL Karan Linesh (Brazilian Jiu Jitsu) Jake LAM HAU CHING (Tennis) Francois Ory ANDRE (Athletics)
May​ LAM HAU CHING Jake (Tennis) Jake LAM HAU CHING (Tennis) Claire JOSEPH (Athletics)
June​ JOYCE Josephine (Athletics) Olivier FRA (Triathlon)
July​ IRAM Wendy (Weightlifter’s and Powerlifter’s) Jake LAM HAU CHING (Tennis)​​
August​ BHAGIRUTTY Yanveersingh (Badminton)
September​ PARAHOO Ryan Neel (Jujitsu) Jake LAM HAU CHING (Tennis)
October​ Jenna ROUSSET- Equestrian Jenna ROUSSET (Equestrian)
November​ Malika RAMASAMY- Tennis Jake LAM HAU CHING (Tennis)
December​ Sébastien LIU CHUNG MIN- Tennis Noah HUGNIN (Equestrian)​
 
 
 
 
MONTH 2014 2015 2016
January Zara Noa LENNON (Tennis) Jason ESPITALIER Noel (Tennis) Jason ESPITALIER NOEL (Tennis)
February​ Gopalen RAMASAWMY (Athletics) Ashley Mervin PARMOUNSING (Judo) Christella MOMUS (Athletics)
March​ Anne Sophy ROUSSETY (Sumo) Zara Noa LENNON (Tennis) Shania LEUNG (Badminton)
April​ Timothée HUGNIN (Triathlon) Alexandre BONGOUT (Badminton) Camille KOENIG (Swimming)
May​ Kimberley Lecourt de Billot (Cycling) Tessa IP HEN CHEUNG (Swimming) Christopher FOK KOW (Tennis)
June​ Christopher LAGANE (Cycling) Anthony KWOK YIN SIONG YEN (Tennis)
July​ Christopher FOK KOW (Tennis) Zayan JAUNBOCUS (Brazilian Jiu Jitsu)
August​ Alexandre Bongout (Badminton) Shania LEUNG (Badminton)
September​ Louise de CORIOLIS (Equestrian) Lucie LAGESSE (Equestrain) Damien Chasteau De Balyon (Equestrian)
October​ Kenny AH CHEUN (Tennis) Ketty LENT (Weightlifting) Ketty LENT (WEIGHTLIFTING)
November​ ​Harsh JANKEE (Badminton) Damien CHASTEAU DE BAYLON (Equestrian) Christopher FOK KOW (Tennis)
December​ Tessa IP HEN CHEUNG (Swimming) Alexandre BONGOUT (Badminton)
 
 
 
MONTH 2011 2012 2013
January Shane Ah Siong (Swimming) Aniela Colet (Judo)
February​ Elken Chong Leung (Swimming) Ronaldo Collet (Judo)
March​ Elodie Poo Cheong (Swimming) Chris Ahsiong (Triathlon) Jason Ah Chuen (Tennis)
April​ Jaisina Newaj (Table Tennis) RassoolKhan Raeesah (Badminton) Kobita Dookhee (Badminton)
May​ Elodie Poo Cheong (Swimming) Amélie Boy (Tennis) Mathias Mongelard (Triathlon)
June​ Lambert Leclezio (Equestrian) Margaux Koenig (Equestrian) Jason Ah Chuen (Tennis)
July​ Melivan Dauphin (Athletics) Kevin Dookit (Triathlon) Sharlyn CHAN TAM NENG (Tennis)
August​ Elodie Poo Cheong (Swimming) Léclezio Lambert (Equestrian) Bryan TONTA (Athletics)
September​ Emily Chan Chee (Swimming) Jason Ah Chuen (Tennis) Jason AH CHUEN (Tennis)
October​ Leclezio Lambert (Equestrian) Hemanshu Rambojun (Tennis) Jason AH CHUEN (Tennis)
November​ Bryan Tonta (Athletics) Adrien Gaspard (Athletics) Amélie BOY (Tennis)
December​ Gukhool Wassim (Table Tennis) Gukhool Wassim (Table Tennis)
 
 
MONTH 2008 2009 2010
January Sylvestre Senezan (Triathlon) Yannick Rambanne (Judo) Elodie Poo Cheong (Swimming)
February​ Kate Foo Kune (Badminton) Estelle Li Chuen Cheong (Swimming) Maxime Domingues (Judo)
March​ James Paterson (Tae Kwon Do) Shannon Wong Hon (Tennis) Kimberley la Court de Billot (Cycling)
April​ Brandon Nursimooloo (Athletics) Widaad Gukhool (Table Tennis) Dylan Foo Kune (Tennis)
May​ Trevor Ah Kong (Swimming) Elodie Poo Cheong (Swimming) Emilie Ng Foong Po (Triathlon)
June​ Widaad Gukhool (Table Tennis) Eugénie Lim Ah Tock (Tennis) Julien Nigel Min Fa (Tennis)
July​ Kate Foo Kune (Badminton) Warren Li Kam Wa (Table Tennis) Warren Li Kam Wa (Table Tennis)
August​ Mark Daniel Pillai (Tennis) Shannon Wong Hon (Tennis) Christabelle Clair (Athletics)
September​ Widaad Gukhool (Table Tennis) Sohinee Ghosh (Tennis) Julien Nigel Min Fa (Tennis)
October​ Sohinee Ghosh (Tennis) Darren Chan Chin Wah (Swimming) Julien Nigel Min Fa (Tennis)
November​ Elodie Poo Cheong (Swimming) Widaad Gukhool (Table Tennis) Veronique Raboude (Athletics)
December​ Widaad Gukhool (Table Tennis) Aurélie Allet (Badminton) Yanish Hurpersand (Boxing)
 
  
MONTH 2005 2006 2007
January Ambre de Falbaire (Triathlon) Enzo Coaucaud (Tennis) Juliana Koenig (Equestrian)
February​ Tamlyn Marot (Tennis) Dylen Nair (Swimming) Sylvestre Senezan (Triathlon)
March​ Audrey Catherine (Judo) Jenna Rima (Athletics) Mathieu Mamet (Triathlon)
April​ Fabrice Simon (Athletics) Warren Li Kam Wa (Table Tennis) Darison Emilien (Athletics)
May​ Akash Chutoo (Athletics) Vichenzo Faron (Athletics) Allan Bien Aimé (Athletics)
June​ Tamlyn Marot (Tennis) Christophe Ah Po (Triathlon) Déborah Wong (Table Tennis)
July​ Laura Mohun (Athletics) Antoine Gerard (Yachting) Aldo Lutchmun (Athletics)
August​ Oliver Ah Chin (Swimming) Sylvestre Senezan (Triathlon) Kate Foo Kune (Badminton)
September​ Laura Mohun (Athletics) Tony Wenzel Justin (Boxing) Cedric Ramchurn (Athletics)
October​ Mark Daniel Pillai (Tennis) Eugenie Lim Ah Tock (Tennis) Jean Gary Guillaume (Judo)
November​ Billy Chan Yuk Fo (Table Tennis) Audrey Senezan (Triathlon) Audrey Senezan (Triathlon)
December​ Dylen Nair (Swimming) Widaad Gukhool (Table Tennis) Kate Foo Kune (Badminton)
 
 
​ ​ ​ ​MILO YOUNG ATHLETE AWARD OF THE MONTH
MONTH 2002 2003 2004
January Rikesh Tauccoory (Table Tennis) Julien Niven (Triathlon) Ambre de Falbaire (Athletics)
February​ Ambre de Falbaire (Athletics) Marie Michelle Godin (Judo) Sarah Jane Gujadhur (Athletics)
March​ Loìc Mamet (Cycling) Raveshan Pareathumby (Triathlon) Anastasia Duval (Athletics)
April​ Fabienne St Louis (Triathlon) Jennifer Henrisson (Traithlon) Xavier Luc Leblanc (Cycling)
May​ Anoushka Alexandre (Athletics) Stevie Mangalon (Judo) Curcy L'Enclume (Athletics)
June​ Robert Steulet Jr. (Cycling) Maxime Windelberg (Squash) Derek Li Kam Wa (Tennis)
July​ Simon Koenig (Tennis) Frédéric Achille (Cycling) Estelle Li Chuen Cheong (Swimming)
August​ Delvin Chinapyel (Athletics) Béatrice Etiennette (Swimming) Dylan Tiatous (Football)
September​
Mathieu Fayolle (Tennis)
Fabienne St Louis (Triathlon)
Brian Chan Yuk Fo (Table Tennis) Valerie Li Ying (Badminton)
October​ Ludovic Easton (Tennis) Simon Koeing (Tennis) Margaret Adrien (Athletics)
November​ Dylen Nair (Swimming) Dylen Nair (Swimming) Tamlyn Marot (Tennis)
December​ Prisca Rose (Swimming) Rony Venkatachellum (Swimming) Diane Etiennette (Swimming)