Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Mauritius Sports Council

National Sports Award 2010


The National Sports Award, ceremony to reward the best athletes, coaches and teams for the year 2010 was held at La Plantation Resort & Spa, Balaclava,on Monday 20 December 2010 at 18h00 in the presence of Dr. The Hon. Vasant Kumar Bunwaree, Minister of Education and Human Resources , Hon. Satyaprakash Ritoo, Minister of Youth and Sports, Mr. Kris L. Appadoo, Chairman of the Mauritius Sports Council and sponsors and guests from the sports community in Mauritius.

 

Sportsman of the Year ​Veejaye James Agathe (Kick Boxing)
Sportswoman of the Year ​Aurélie Halbwachs (Cycling)
Junior Sportsman of the Year Darren Paul (Athletics)
Junior Sportswoman of the Year Sohinee Ghosh (Tennis)
Most Promising Sportsman of the Year Warren Li Kam Wa (Table Tennis)
Most Promising Sportswoman of the Year ​POO CHEONG Elodie (Swimming)
Coach of the Year " Sports individuels” Judex Bazile (Boxing)
Coach of the Year " Sports collectifs” U17 Football Team CJSOI (Football)
Team of the Year " Sports individuels” Judex Bazile (Boxing)
Team of the Year " Sports collectifs” ​Beach Volleyball Pair (Beach Volley)
Best Handisports (Male) David Gaspar
Best Handisports (Female)

Ingrid David (Mentally Handicapped Persons Sports Federation)

 

Results
SPORTSMAN OF THE YEAR 2010
No Name Discipline Press(50%) High Level (20%)
Public (15%)

 

Federation (15%)
Total
1.​ GUILLAUME Thierry​ Athletics​ 1.36 2.8 4.16
2.​ EDOO Sahir Badminton 0.59 1.3 1.89
3.​ COLIN Louis Richarno Boxing 15​ 14.3​ 9.47 4.6 43.37
4.​ LINCOLN Yannick Cycling 1.51 4.8 6.31
5.​ AGATHE Veejaye​ Kick Boxing​ ​5 35.7​ 2.07​ 1.5​ 44.27​
 

 

SPORTSWOMAN OF THE YEAR 2010
No Name Discipline Press(50%) High Level (20%)
Public (15%)

 

Federation (15%)
Total
1.​ VINCENT Mary Jane Athletics​ 5​ 1.66 5.6 12.26
2.​ HALBWACHS Aurélie Cycling 10 50​ 10.5 6.9 77.4
3.​ LEGENTIL Christianne Judo 0.77 0.5 1.27
4.​ MARRIER D’UNIENVILLE Véronique Tir à L’arc 0.87 1.0 1.87
5.​ ST LOUIS Fabienne​ Triathlon​ 5​ 1.2​ 1.0​ 7.2​
  
 
JUNIOR SPORTSMAN OF THE YEAR 2010
No Name Discipline Press(50%) High Level (20%)
Public (15%)

 

Federation (15%)
Total
1.​ PAUL Darren Athletics 10 35.7​ 5.90 3.8 55.4
2.​ ST PIERRE Joseph Kennedy Boxing 5 14.3 4.70 3.6 27.6
3.​ PERINNE Facson Kick Boxing 5 2.43 1.5 8.93
4.​ MARQUET Mathieu Swimming 1.32 3.3 4.62
5.​ ​CORET Jean Yannick Weightlifting​ 0.65​ 2.8​ 3.45​
 
 
JUNIOR SPORTSWOMAN OF THE YEAR 2010
No Name Discipline Press(50%) High Level (20%)
Public (15%)

 

Federation (15%)
Total
1.​
ROSUN Jessica
Athletics 10 0.55 3.3 13.85
2.​ FOO KUNE Kate Badminton 14.3 8.92 4.0 27.22
3.​ NEMORIN Gaëlle Judo 5 0.61 0.8 6.41
4.​ MUNDOOKISSOORY Laisha Swimming 1.05 0.3 1.35
5.​ GHOSH Sohinee Tennis​ 5​ 35.7​ 3.87​ 6.6​ 51.17​
 
 
MOST PROMISING SPORTSMAN OF THE YEAR 2010
No Name Discipline Press(50%) High Level (20%)
Public (15%)

Federation (15%)

Total
1.​
PAUL Julien
Badminton 7.15​ 3.25 3.8 14.2
2.​ ETIENNE Bryan Judo 5 0.66 4.1 4.76
3.​ AH SIONG Shane Swimming 15 1.18 2.3 8.48
4.​ LI KAM WA Warren​ Table Tennis​ 35.7​ 8.5​ 2.3​ 61.5​
5.​ MIN FA Julien​ Tennis    ​ 7.15​ 1.41​ 2.5​ 11.06​
 
 
MOST PROMISING SPORTSWOMAN OF THE YEAR 2010
No Name Discipline Press(60%) High Level (15%)
Federation (15%) Public (15%) Total
1.​
CLAIR Christabelle
Athletics 5 7.15​ 6.1 2.64 20.89
2.​ ALLET Aurelie Badminton 2.5 3.05 5.55
3.​ POO CHEONG Elodie Swimming 15 35.7 3.3 5.50 59.50
4.​ WONG HON CHAN Shannon​ Tennis    ​ 7.15​ 2.3​ ​1.75 11.2​
5.​ NG FOONG PO Emilie​ Triathlon​ 0.8​ 2.06​ 2.86​
 
 
 COACH OF THE YEAR 2010 "SPORT INDIVIDUELS"
No Name Discipline High Level (15%)
Press(60%) Public (15%) Federation (15%) Total
1.​
PAUL Karl
Athletics    7.15 1.52 4.6 13.27
2.​ DAJEE Annirao Badminton 0.44 1.3 1.74
3.​ BAZILE Judex Boxing 20 42.85​ 10.28 5.8 78.93
4.​ SAHAJASEIN Patrick​ Table Tennis​ 2.43​ 0.8​ 3.23​
5.​ SOUPRAYEN Gino​ Weightlifting​ 0.33​ 2.5​ 2.83​
 
 
COACH OF THE YEAR 2010 "SPORT COLLECTIFS"
No Name Discipline High Level (15%)

Press(60%)

Federation (15%) Public (15%) Total
1.​
MARRISSON Dominique
Basket Ball 1.5 0.83 2.33
2.​ JULES Alain Dominique Football 15 28.55 3.8 10.36 57.71
3.​ THERESE Jessie​ Handball​ 5​ 7.15​ 3.3​ 2.41​ 17.86​
4.​ LAMUSSE Benoit​ Rugby​ 4.1​ 0.42​ 4.52​
5.​ BISTOQUET José​ Volleyball​ 14.3​ 2.3​ 0.98​ 17.58​
 
 
 TEAM OF THE YEAR 2010 "SPORT COLLECTIFS"
No Name Discipline High Level (20%)
Press (50%) Public (15%) Federation (15%) Total
1.​
Hoops Basketball Club
Basketball 0.80 1.3 2.1
2.​ U 17 Football Team (CJSOI) Football 15 35.7 11.0 5.3 67
3.​

Selection Nationale Masculine  -21 ans

Handball 5 7.15​ 1.6 1 14.75
4.​ National Team 2010 (Senior)​ Rugby​ 0.50​ 3.1​ 3.6​
5.​ Tranquebar Black Rangers​ Volleyball​ 7.15​ 1.1​ 4.3​ 12.55​